"falusi turizmus" címkék a bejegyzésekben
BÁCSKERTESI GONDOK
Bácskertesen, avagy Kupuszinán régtől fogva tudják, hogy a sült galambról fölösleges ábrándozni, senki se menekül a dolog elől, a közösségi összetartás révén pedig az előrehaladás, a jobbítás, az élhetőbb falusi élet kialakításának szándéka kivetül a település egészére. Persze ma már az egyéni megélhetést biztosító mezőgazdasági munka mellett egyéb anyagi forrásokra is szükség van, amennyiben új munkahelyeket kívánnak teremteni a faluban, kellemesebb és egészségesebb létkörülményeket szándékoznak kialakítani, intézményeket, civil szervezeteket működtetni, vagyis valamiféle kaptár-jellegű faluképet kialakítani, amely zsong a munkától, elengedi a kirepülni vágyókat, de mindvégig számol velük és helyet készít nekik, mire visszatérnek. A falu önkormányzata minden helybeli beruházás kivitelezésére pályázik, meg kell hagyni, eredményesen, ennél fogva évek óta folyamatosan több nagyszabású munka is folyik egyszerre Kupuszinán.
Amikor Varga József és neje, Verona 1977-ben egy háromezer szőlőtőkével betelepített telket vásároltak, még nem is gondoltak arra, hogy egy szép napon falusi turizmussal foglalkoznak majd a Bácskertestől néhány kilométerre levő, erdőkkel övezett területen. A családfő és felesége ekkor még pékként keresték a kenyerüket. Egy idő után a szőlő helyébe akácost és veteményest telepítettek.
Képek a Süllő sporthorgászegyesület által, az "Iskola a természetben" projektum keretein belül a Horgászotthonnál épülő faházikókról
A falusi turizmus volt a témája annak a megbeszélésnek amelyet április 17-én tartottak Kupuszinán. David Rider környezetvédelmi szakember, dr. Vladimir Stojanović az újvidéki matematikai egyetem szaktanára és Boris Maąić idegenforgalmi egyeztető ismertette az ökoturizmus lehetőségeit, kiemelték a hagyományőrzést, a kulturális lehetőségeket Kupuszinán, a felső Duna-ág szépségeit, a Kopácsi-rét közelségét mint fontos tényezőket.
Január 13-án tartották meg a helyi civil szervezetek és intézmények közgyűlését, melyen jelen voltak az egyház, a helyi általános iskola, a tűzoltó testület, a sportegyesület, az ifjúsági szervezet valamint a helyi közösség képviselői. A tanácskozást Péter István polgármester vezette.
A falusi turizmus beinditásának lehetőségeiről tartottak tanácskozást Kupuszinán. A megbeszélésen részt vettek a zombori AM Turs , Meridian Bank, a falu társadalmi-politikai szervezeteinek képviselői , illetve ezen üzletágban fantáziát láto magánszemélyek.
Az apatini Idegenforgalmi Intézet és az újvidéki EtnoArtTravel vállalat szervezésében turistacsoport látogatott Kupuszinára. Egy érdekes ötlet folyománya volt ez a túra, hiszen a túrázók nem tudták milyen vidékre fognak jönni. Az úticél titok volt, és csak a megérkezéskor tudták meg, hogy az apatini község látnivalóival fognak megismerkedni.
A Duna melléki svábok teszik ki a vajdasági idegenforgalom mintegy 80 százalékát. Kupuszinára is szívesen látogatnak, leginkább a kultúrális emlékeket, illetve a természet szépségeit keresik