Jövőt ígérő emlékezés
Forrás: Dunatáj
Hatvan éves a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület
Gazdag múlt, tevékeny jelen és a fiatal műkedvelők száma és lelkesedése alapján ítélve reményteljes jövő jellemzi a kupuszinai Petőfi Sándor Művelődési Egyesületet, amely az idén ünnepelte megalakulásának 60. évfordulóját. A lakosainak szorgalmáról messze földön ismerté vált faluban már jóval korábban, az 1920-as évek elején, id. Sturcz József vörösmarti születésű kántortanító ide kerülésekor kezdődött a művelődési élet alapjainak lefektetése. A mindenki tanító bácsijának nyugdíjba vonulásakor fia, ifj. Sturcz József vette át a stafétabotot, s erre az időszakra tehető az egyesületalapítás gondolatának megszületése.
1947. január 1-én az évkezdést a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület megszületése fémjelezte. Attól kezdve ez az intézmény fogta össze a falu műkedvelőit, akik a színjátszás folyamatos ápolása mellett a legkülönfélébb műfajokban tették próbára tehetségüket, nem kis sikerrel.
Az idén december 1-én emlékeztek meg a jeles évfordulóról maradandót állítva a tisztes múltnak: az egyesület székházának előcsarnokában leleplezték a két Sturcz tanító nevét külön-külön megörökítő emléktáblákat.
Az alkalmi esemény a névadó Petőfi Sándor szobrának megkoszorúzásával kezdődött, majd a helyi művelődési élet jeles személyiségei emlékének felidézése mellett dr. Silling István bemutatta Faragó Árpád Nem sírt ásunk, hanem fundamentumot című kötetét, amely - mint az alcímben olvasható - töredékeket nyújt át a délvidéki magyar műkedvelő színjátszók múltjából és jelenéből. A szerzőnek bőséges anyaggal szolgált a kupuszinai színjátszás csaknem kilencven éves múltja.
Az egyesület szakosztályai tartalmas műsorral bizonyították: a jeles elődök méltó utódokat neveltek. Az esti műsorban felléptek a színjátszók, a szavalók, a népmesemondók, a Krajcárka népdalkórus, a néptáncegyüttes és a jövőt reményteljessé tevő negyvennél több tagot számláló ifjúsági fúvószenekar.
A vendégek között képviseltette magát a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulátusa, az anyaországi testvértelepülés, Ádánd, a Bács-Kiskun Megyei Kisiskolák Egyesülete, valamint a délvidéki magyar művelődési egyesületek. Ádánd küldöttsége ajándékot adott át Koleszár István egyesületi elnöknek, a magyarországi kistelepülés népdalkórusa pedig dalcsokorral köszöntötte az ünnepeltet.
F. C. Zs.