Kupuszinainak lenni
Kupuszina, illetve a helyi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület tíz napon át a házigazda szerepét töltötte be a Vajdasági Magyar amatőr Színjátszók XVIII. Találkozója alkalmával. Több mint ötven ember önkéntes munkája áll a szervezés mögött.– A közönségszervezést illetően sokat köszönhetünk az általános iskolának, tanulói minden nap itt voltak az előadásokon, lerajzolták, amit láttak, ahogyan a napi két vagy három előadást értelmezték – mesélte Balogh Pál, az egyesület elnöke.
A színjátszók, a zsűri, a szervezők zavartalan munkakörülményeihez hozzátartozott az igény, hogy naponta tiszta, rendezett épületbe érkezhessenek. Ezt többedmagával Kovács-Marásek Apollónia igyekezett megteremteni.
– Minden nap többször bementem, mégsem éreztem tehernek. Öszszefogott a közösség, a csoportvezetéstől kezdve az ügyelésig mindenki tette a dolgát, ez persze feledhetetlen közös, kulisszák mögötti pillanatokat is jelentett – hallottuk Apollóniától.
A FIKUSZ ifjúsági szervezet tagjai sem tétlenkedtek, büfét üzemeltettek. Pilin Endre helytállt, de nemcsak ebben, hanem színjátszó- és moderntáncosként is. Így gondolvissza a közelmúlt eseményére:
– Elfáradtunk, de az együttműködés a két szervezet között eredményes volt. Fellépőként tudom, mennyire zavaró lehet csaknem üres széksoroknak játszani, ezért a nagy nézőszámot emelném ki, mint tényezőt, ami a falunak leginkább dicséretére vált. Jelentős számban jöttek vidékről, a magyarok lakta nyugat-bácskai településekről is. A korosztálybeli különbségek elsikkadtak, együtt nevetett, sírt idős és fiatal.
Gondoskodtak arról is a házigazdák, hogy vendégeik ne csak egymással, hanem a helyi nevezetességekkel is ismerkedjenek. A többnapi szervező- és bírálómunkában megfáradt szabadkaiaknak, zentaiaknak, budapestieknek megmutatták a Tájházat. Tárlatvezetőjük a legszakavatottabb kupuszinai helytörténész-néprajzos, dr. Silling István volt. Neje, a képzőművész Silling N. Mária festményeit adományozta, amelyek a színjátszó találkozó díjait képezték.
– Tíz nap alatt sikerült kupuszinaivá válni – nyilatkozta Solténszky Tibor dramaturg, a találkozó zsűrijének egyik tagja, aki budapestiként nagyra értékelte Nyugat-Bácska egyik legautentikusabb közösségének összetartó és közösségépítő erejét.
Lennert Móger Tímea
Forrás: Dunatáj hetilap, 731-732. szám