Ünnepként megélt könyvbemutató
Az öt évvel ezelőtt elhunyt Bodor Anikó emléke előtti tisztelgés is a Széles a Duna című kupuszinai népdalkötet megjelenése. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Forum Kiadó posztumusz kiadványát ünnepélyes keretek közt mutatták be Bácskertesen (Kupuszinán).A Petőfi Sándor Művelődési Egyesület színháztermét megtöltő közönséget Balog Pál egyesületi elnök köszöntötte, majd Csíkos Éva műsorvezető tolmácsolásában hallhattuk dr. Paksa Katalinnak, a Magyar Tudományos Akadémia Népzenekutató Osztálya professzorának a kötetről szóló értékelő írását.
A korán elhunyt szerzőt és a könyvet dr. Silling István nyugalmazott egyetemi tanár, néprajzkutató, Németh István népzenekutató, az MTA ZTI nyugalmazott munkatársa és Juhász Gyula népzenész, a VMMI munkatársa méltatta. Mindenképp kiemelést érdemel az elhangzottakból, hogy a könyvet a Székesfehérvári Zeneművészeti Szakközépiskolában tankönyvként használják nap mint nap az ott tanuló diákok és ugyancsak forrásként használják Budapesten a Zeneakadémián.
- Sok éves törekvés vált valóra az által, hogy végre megjelent a kupuszinai népdalkönyv, a Széles a Duna. A kötet Bodor Anikónak gyűjtése, illetve az ő szerkesztése, ugyanis nemcsak Bodor Anikó gyűjtését találhatjuk benne, hanem Kis Lajosét, Király Ernőét és még sok kupuszinai amatőr gyűjtőét is. 1943 óta gyűjtöttük a népdalokat, és a gombosi, meg a doroszlói után, amelyek már a nyolcvanas évek elején megjelentek, végre a miénk is idén napvilágot látott. Több, mint ötszáz dal találtatik benne, emellett két CD, amelyekről hét órányi hangzó anyag is hallható. Az érdeklődők eredetiben meghallgathatják a Bodor Anikó által és az ő társas köréhez tartozók, tehát a zentai néprajzkutatók által hatvanas évektől gyűjtött dalokat, sőt, még 2015-ben gyűjtött is belekerült. A kupuszinai értéktár egy újabb könyvvel gyarapodott, most már nemcsak a tájszótár, nemcsak az imádságok és a balladák vannak publikálva, hanem a népdalok is, amelyeket aztán Csizmadia Anna röpített fölfelé a világsiker felé – hallottuk a könyvbemutatót követően nyilatkozó dr. Silling Istvántól.
A helyi József Attila Általános Iskola, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet tartalmas és látványos alkalmi műsorral támasztotta alá a kötetben foglaltakat. Színpadra lépett a Krajcárka népdalcsoport, a Kiskrajcárka és a Legkisebb énekcsoport, a néptánccsoportnak valamennyi korosztálya és természetesen Csizmadia Anna is. Szívet melengető és reményt keltő érzés az a túlzás nélküli megállapítás, hogy a legfiatalabbaktól a legidősebbekig táncosok és énekesek bizonyították, a hagyomány tovább él.
A rendezvényt számos anyaországi és hazai közéleti személyiség tisztelte meg jelenlétével, köztük Polyák Albert, a Nemzeti Művelődési Intézet főigazgatója és Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
F.C.Zs.
Forrás: Vajdaság Ma